Гострі кишкові інфекції та їх профілактика.
Як правило у літній період частішають випадки спалахів гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь, збудники яких потрапляють в організм людини контактно-побутовим шляхом, а також при споживанні продуктів харчування та питної води, що забруднені збудниками захворювань. Гострі кишкові інфекції – це група захворювань, що протікають з ознаками інтоксикації і ураження шлунково-кишкового тракту. Збудниками кишкових інфекцій є окремі групи бактерій (шигели, сальмонели та інші), умовно-патогенні мікроби (стафілококи, протей), віруси (ротавіруси, ентеровіруси і т.д.), гельмінти (лямблії, амеби). Час від зараження людини до перших клінічних проявів захворювання триває від кількох годин до 2-3 діб.
В Україні,як і в усьому світі, гострі кишкові інфекції (далі – ГКІ) займають особливе місце серед інфекційних хвороб та за своєю розповсюдженістю поступаються місцем лише захворюваності на грип та ГРВІ.
Щороку у районі реєструється значна кількість гострих кишкових захворювань, таких як дизентерія, сальмонельоз, інфекційні гастроентероколіти.
Рівень захворюваності на ГКІ у 2021 році по Чечельницькій та Ольгопільській ОТГ дещо зменшився в порівняні з минулим 2020 роком. Зокрема, за 6 місяців поточного року захворюваність на ГКІ становить 0 випадків, так за 6 місяців 2020 року – 8 випадків.
Кишковим інфекціям притаманний фекально-оральний шлях передачі збудниківзахворювань, який реалізовується трьома шляхами:
-
- харчовим – під час споживання забруднених продуктів, що містять збудник або його токсини;
- водним – у разі вживання забрудненої питної води або при ковтанні води під час купання у відкритих водоймах
- контактно-побутовим шляхом через забруднені руки або предмети побуту.
Типовими та найбільш характерними симптомами кишкової інфекції є:
діарея, до якої приєднуються нудота, блювота, болі у животі, підвищення температури тіла, відсутність апетиту, загальна слабкість.
У разі виявлення перших ознак кишкового захворювання терміново зверніться до найближчої лікувальної установи. Самолікування небезпечне.
Для попередження кишкових інфекцій, які досить часто називають хворобами "брудних рук", необхідно дотримуватись простих і доступних кожному правил:
-
- Не купуйте харчі на стихійних ринках або з рук у приватних осіб. Купуючи будь-які продукти у торговельній мережі, споживач має право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку продукції.
- Утримайтесь від вживання незнайомих грибів, ягід, трав та інших рослин. При харчуванні у непристосованих умовах (ліс, пляж) виключайте контакт продуктів з ґрунтом та піском.
- Готувати продукти із запасом зараз не варто. Навпаки, приготовлені страви бажано вживати відразу, а у разі повторного споживання, вони мають проходити вторинну термічну обробку. Зберігання виготовленої страви без холоду не повинно перевищувати 2 годин.
- Якщо ви збираєтеся в дорогу, то не беріть із собою швидкопсуючі продукти (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, які потребують охолодженого зберігання).
- Намагайтеся не готувати багатокомпонентні страви, що вимагають високої термічної обробки (паштети, м'ясні салати тощо), в не забезпечених умовах. При споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, а при споживанні дітьми – обдати окропом.
- Також, звертайте увагу на воду: не використовуйте для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі води).
- Для пиття і приготування їжі використовуйте воду тільки з безпечних джерел водопостачання або питну бутильовану.
- При неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки, екстремальний туризм) для миття посуду і рук вода має бути профільтрована і проварена. Для пиття та приготування їжі необхідно мати з собою запас питної води.
- Перед приготуванням їжі та перед її вживанням не забувайте мити руки з милом і обов'язково мийте руки після відвідування туалетів.
Пам’ятайте - хворобу краще попередити, ніж лікувати.
Будьте здорові!