Порада грибникам!
Кому не мріялось в чудовий сонячний день поблукати по лісі, подихати свіжим повітрям і назбирати кошик білих грибів – боровиків, підосичників, підберезників, рижиків та інших.
В поточному році після проливних дощів, що пройшли у червні місяці, населення району розпочне тихе полювання в лісах по збиранню грибів. В грибах зосередились дві основні властивості природи – її блага та небезпека для людини.
Отже збирати гриби треба дуже уважно перевіряючи у підозрілих та малознайомих видів, колір шапки, пластинок, м’якуша, наявність кільця на ніжці та піхви біля основи, а також запах гриба.
На території України росте понад 80 видів потенційно отруйних грибів. Найчастіше отруєння спричиняють 20-25 їх видів. Але навіть при деяких знаннях і практиці під час збирання грибів необхідно дотримуватись основних правил:
- збирайте лише ті гриби, про які ви точно знаєте, що вони їстівні;
- гриби, що ви їх не знаєте, або які викликають сумніви, ніколи не вживайте в їжу;
- не купуйте гриби на ринках, що не пройшли попередню ветеринарно-санітарну експертизу;
- не куштуйте на смак сирі гриби;
- не збирайте та не вживайте в їжу старі та перерослі гриби;
- усі зібрані чи куплені гриби, перебирайте для вибракування сумнівних та підозрілих екземплярів;
- якщо перебираючи гриби, ви знайшли отруйні, викиньте без жалю і всю решту;
- дотримуйтесь технологій приготування страв із грибів. Не треба забувати, що гриби потрібно двічі кип’ятити по 10 хвилин, міняючи воду;
- гриби забороняється включати в раціон харчування людей похилого віку, особливо хворим на захворювання шлунково-кишкового тракту, нирок;
- ні в якому разі не дозволяйте збирати та вживати гриби дітям.
Якщо після приймання у їжу грибів, у Вас , або у Ваших рідних чи знайомих з’явилися перші ознаки отруєння – головні болі, болі у шлунку, нудота, що переходить у нестримну блювоту – негайно викликайте лікаря. Потрібно пам’ятати, що збереження здоров’я і життя залежить у таких випадках від того, як швидко хворому надана лікарська допомога.
Наразі не існує надійних способів визначення їстівних грибів. Твердження про те, що у відварі грибів, де є отруйні чорніють вироби із срібла, набуває бурого кольору цибулина, чи зубок часнику, що отруйних грибів не їдять комахи і слимаки, що всі гриби у молодому віці можна вживати без пересторого і т.д. – помилкові.
Дотримуйтесь правил збору та вживання грибів!
Бережіть себе та своїх дітей, рідних від отруєння грибами!
Анатолій ВЕЛЬГАН, завідувач ВСП Бершадський відділ ДУ «Вінницький ОЦКПХ МОЗ» Гайсинського району