Спалювання листя – небезпека для здоров'я людини!
Щорічно восени жителі громад збирають опале листя і суху траву з присадибних і дворових територій, городів і парків та спалюють його, не замислюючись над тим, якої шкоди це завдає здоров’ю та довкіллю, хоча законодавство України забороняє це робити. Проте, не дивлячись на законодавчі заборони, забруднення атмосферного повітря, знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу, порушення вимог пожежної безпеки в лісах, спалювання сухої рослинності або її залишків продовжується. Згідно із статтею 20 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” не допускається спалювання промислових та побутових відходів, які є джерелами забруднення атмосферного повітря забруднюючими речовинами та речовинами з неприємним запахом або іншого шкідливого впливу, на території підприємств, установ, організацій і населених пунктів,
за винятком випадків, коли це здійснюється з використанням спеціальних установок при додержанні вимог, встановлених законодавством про охорону атмосферного повітря. Відповідно до підпункту 3.6.14. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій визначено, що спалювання всіх видів відходів на території домоволодінь і в сміттєзбірниках забороняється.
Насамперед, варто пам’ятати, що спалювання листя найбільше шкодить тим, хто його палить, тобто людям та всім тим, хто вдихає цей дим. У димі опалого листя високий вміст сполук свинцю, ртуті, і окису вуглецю, сірчистого ангідриду, сажі, оксиду азоту, бензапірену, вуглеводнів та інших важких металів. Із тліючого листя й трави, без доступу кисню, виділяється бензопірен, який здатний викликати онкологічні захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин. Науково доведено, що забруднення повітря від таких багать набагато сильніше, ніж від промислових викидів та викидів автомобільного транспорту. Наприклад, тонна тліючого листя виділяє близько 30 кг оксиду вуглецю, година знаходження біля багаття з опалого листя дорівнює п’ятигодинному перебуванню на автомагістралі. Крім того, у вогнищах також горять тверді побутові відходи, полімерні матеріали, які є найсильнішими алергенами, що погіршує стан екології. При горінні гуми утворюються канцерогенна сажа і оксиди сірки, що викликають респіраторні захворювання.
Альтернативою спалювання листя є його компостування. Метод компостування є безпечним способом переробки листя та інших органічних відходів, що не шкодить довкіллю та здоров’ю людей. Найціннішою характеристикою компосту є великий вміст у ньому необхідних рослинам хімічних сполук. Корисне використання компосту в якості прикореневої підкормки дерев і кущів.
Варто зазначити, що спалювати листя категорично забороняється та несе за собою адміністративну відповідальність згідно чинного законодавства.
Лікар з загальної гігієни Гайсинського
управління ГУ Держпродспоживслужби
у Вінницькій області Пітик М.С.