Верховна Рада прийняла Закон про е-ідентифікацію та е-довірчі послуги

Дата: 05.12.2022 15:36

1 грудня Верховна Рада прийняла Закон (проєкт № 6173) про взаємне визнання кваліфікованих електронних довірчих послуг та імплементацію законодавства Європейського Союзу у сфері електронної ідентифікації. «За» проголосували 289 депутатів, повідомляє пресслужба Мінцифри.

У міністерстві пояснили, що ухвалений документ пришвидшить інтеграцію України до Єдиного цифрового ринку ЄС. Національне законодавство у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг буде максимально наближене до європейських вимог. Це стане фундаментом для підписання у майбутньому Угоди між Україною та ЄС щодо взаємного визнання електронних довірчих послуг. Подібну Угоду ЄС не укладав з жодною третьою країною.

Для українців, які перебувають в країнах Європейського Союзу, та для України загалом Закон відкриває нові можливості у сфері електронної ідентифікації й електронних довірчих послуг:

•    можливість отримати кваліфікований електронний підпис дистанційно;
•    широкий асортимент засобів е-ідентифікації всіх рівнів довіри;
•    можливість користуватися е-довірчими послугами навіть тоді, коли їх надавач припинить діяльність;
•    доступ до українських онлайн-послуг із-за кордону;
•    подати документи для отримання електронного підпису можна буде у нотаріусів та в ЦНАП;
•    безпека даних в інформаційних системах, де використовують засоби е-ідентифікації за європейськими стандартами;
•    можливість проходження процедури оцінки відповідності в іноземному органі з оцінки відповідності;
•    правові основи для визнання та використання гаманців з цифровою ідентифікацією.

Це означає, що Україна визнаватиме КЕП Європейського Союзу. Зі свого боку в ЄС зможуть тимчасово визнавати український кваліфікований електронний підпис як удосконалений до укладення Угоди з ЄС, а після - як кваліфікований електронний підпис. Також в Україні будуть визнавати засоби електронної ідентифікації, оскільки вони відрізняються від вже встановлених у нашій країні.

Зазначається, що це важливий крок у розбудову цифрового майбутнього України та отримання цифрового безвізу з ЄС.