Депутати працюють над усуненням недоліків започаткованої в грудні 2019 року реформи оренди державного та комунального майна

Дата: 13.02.2023 10:44

Заступник Голови Комітету ВР з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський прокоментував доопрацьований народними депутатами - членами Комітету законопроєкт, яким передбачається узгодження законодавства у сфері оренди та приватизації державного та комунального майна.

«Головна ідея - держава обирає орендаря свого майна не за примхою чиновника, а на відкритому аукціоні. Через 3 роки можна сказати, що це рішення стало ефективним. Водночас кілька проблемних моментів потребують вирішення і сьогодні (8 лютого - прим. ред.) економічний Комітет прийняв важливе рішення на цьому шляху. Мова про законопроєкт № 6102-д. Це доопрацьований на основі проєктів за №№ 6102, 6102-1 та 6102-2.

Будь-які законодавчі новації після кількох років випробування часом мають проходити повторний аналіз та коригування. В ідеалі, ті, хто був ініціатором нововведень, мають і проводити «роботу над помилками», наголосив Дмитро Кисилевський.

Головні нововведення схваленого законопроєкту, підготовку якого координує заступник Голови Комітету Олексій Мовчан:

• визначений на конкурсних засадах постачальник послуг харчування для закладів освіти зможе отримувати право на оренду їдальні без аукціону;
  • медичні заклади, які втратили статус установи, що утримується за рахунок державного або місцевого бюджету, зможуть отримувати в оренду державне та комунальне майно без аукціону;
  • від обов'язкових аукціонів будуть звільнені Національний банк та уповноважені ним банки, які орендують спеціально обладнані приміщення для зберігання запасів готівки;
  • компанії, які володіють морськими портами, без аукціону отримуватимуть в оренду відповідний причал (приватизація причалів заборонена);
  • урегульовано процедуру передачі в оренду рибгоспам гідротехнічних споруд рибогосподарської технологічної водойми;
  • запроваджується обов'язок орендарів щодо відшкодування витрат на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг;
  • запроваджується поняття уповноважених осіб з питань оренди, які матимуть належний рівень знань та умінь для організації передачі майна в оренду;
  • скасовується обмеження на строк договору оренди державного майна у 12 місяців;
  • Кабінету Міністрів надається право встановлювати пільгову орендну плату за державне майно під облаштування гуртожитків для тимчасового проживання внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб, житло яких знищено або пошкоджено внаслідок збройної агресії;
  • викуп державного чи комунального майна орендарем буде можливий лише за результатами аукціону, на якому орендар матиме переважне право.

Дмитро Кисилевський нагадав, що згідно з раніше прийнятим рішенням Верховної Ради з 24 лютого 2022 року всі чинні договори оренди автоматично, без зайвих документів, продовжують дію на час воєнного стану, а також протягом 4 місяців після його завершення.