Порада грибникам!

Дата: 18.06.2024 16:41

Фото без описуКому  не мріялось в  чудовий  сонячний день  поблукати по лісі, подихати свіжим повітрям  і назбирати кошик  білих грибів – боровиків, підосичників, підберезників, рижиків та інших.

В поточному році  після проливних дощів, що пройшли у червні місяці,  населення району  розпочне  тихе полювання в лісах по збиранню грибів. В  грибах зосередились дві основні властивості природи – її блага та небезпека для людини.

Отже збирати гриби треба дуже уважно перевіряючи  у підозрілих та малознайомих видів, колір шапки,  пластинок, м’якуша, наявність кільця на ніжці та піхви біля основи, а також запах гриба.

На території України росте понад 80 видів потенційно отруйних грибів. Найчастіше отруєння спричиняють 20-25 їх видів.  Але навіть при деяких знаннях і практиці під час збирання грибів  необхідно дотримуватись  основних правил:

- збирайте лише ті гриби, про які ви точно знаєте, що вони  їстівні;

- гриби, що ви їх не знаєте, або які викликають сумніви, ніколи не вживайте в їжу;

- не купуйте гриби на ринках, що не пройшли попередню ветеринарно-санітарну експертизу;

- не куштуйте на смак сирі гриби;

- не збирайте та не вживайте в їжу  старі та перерослі гриби;

-  усі зібрані чи куплені гриби, перебирайте для вибракування  сумнівних та підозрілих екземплярів;

- якщо перебираючи гриби, ви знайшли отруйні, викиньте  без жалю і всю решту;

- дотримуйтесь технологій приготування страв із грибів. Не треба забувати, що гриби потрібно двічі  кип’ятити по 10 хвилин, міняючи воду;

- гриби забороняється включати  в раціон харчування людей похилого віку, особливо хворим на захворювання  шлунково-кишкового  тракту, нирок;

- ні в якому разі не дозволяйте збирати та вживати гриби дітям.

Якщо після приймання у їжу грибів, у Вас , або у Ваших рідних чи знайомих з’явилися перші ознаки  отруєння – головні болі, болі у шлунку, нудота, що  переходить у нестримну блювоту – негайно викликайте лікаря. Потрібно пам’ятати, що збереження здоров’я і життя залежить у таких випадках від того, як швидко  хворому  надана лікарська допомога.

Наразі не існує надійних способів визначення їстівних грибів. Твердження про те, що у відварі грибів, де є отруйні чорніють вироби із срібла, набуває бурого кольору цибулина, чи зубок часнику, що  отруйних грибів не їдять комахи і слимаки, що всі гриби у молодому віці можна вживати  без пересторого і т.д. – помилкові.

Дотримуйтесь правил збору та вживання грибів!

Бережіть себе та своїх дітей, рідних від отруєння грибами!

Анатолій ВЕЛЬГАН, завідувач ВСП Бершадський відділ ДУ «Вінницький ОЦКПХ МОЗ» Гайсинського району